Kalp güzelliğinin, alın teri ve göz nuru ile, iplik iplik işlendiği bir halk sanatı olarak Antep nakışları yapımı olağanüstü zor ve tamamladıklarında muhteşem güzellikte eserlerdir.  

Büyük marullu, küçük marullu, karanfilli, kokan gül, mısır püskülü, gelin tacı, örümcek, kartopu, laleli, yassı göbek, üzümlü, fiyonklu, yıldızlı… Çok özgün ve güzel pek çok çeşidi bulunur.  

Tarih boyunca kadınların çocuklarının çeyizi için tasarladıkları Antep nakışları kentin sosyal tarihi bakımından da çok önemli hazinelerdir.  

Masalarda, sehpalarda… 

Yoğun emek, büyüleyici güzellik… 

Genel olarak açık renkli kumaş ve ipliklerin kullanıldığı Antep nakışları, çok ciddi emek ve sabırla yapılırlar.  

Masa ve sehpa örtüleri, mendiller, yatak örtüsü gibi ürünlerde yer alan Antep işi nakışlar yapımlarındaki zahmet ve müthiş estetik işler olmaları dolayısıyla maddi olarak da çok kıymetlidirler.  

Yazar Meltem Öner, Al-Farabi Uluslararası Sosyal Bilimler Dergisi’nde yayımlanan araştırmasında, Antep işi nakışlarla ilgili olarak, “Bu ürünler zaman içerisinde özellikle kadınlar tarafından tasarlanıp, el emeği olarak sandıklarda saklanıp, çeyiz olarak anneden kıza miras olarak aktarılarak, Türk kültürünün önemli bir parçası haline gelmişlerdir. Bu mirasın önemli bir temsilcisi olan Gaziantep yöresine ait Antep İşi ise meşakkatli bir işleme tekniği olmasının yanında tarihsel ve kültürel bir birikime sahip olmakta ve günümüzde kadınlar arasında hanım usta ve çırak ilişkisiyle öğretilen bir meslek olarak kabul edilmektedir” demiştir.   

Nakışlar çok sayıda farklı üründe kullanılıyor… 

Antep nakışları bugün de çok ciddi ilgi görüyorlar. Çok sayıda kursta bu güzel el sanatı öğretilmeye devam ediyor ve çok güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Sadece dekoratif ürünlerde değil, gömleklerde, ceketlerde, ayakkabı ve çantalarda, hatta gelinlik ve damatlıklarda bile bu nakışlara yer veriliyor.  

Lal Dekoratif olarak biz de bu harika nakışları, yine el emeği göz nuru ahşap boyama tepsilerde değerlendirerek çok orijinal ve şık ürünler olarak meraklıları ile buluşturuyoruz.  

Nakışlı dekoratif tepsiler hem çok orijinaller hem de çok şıklar.  

Sevgiyle kalın.