Gaziantep’e turistik gezi için gelen ziyaretçilerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden birisi Bakırcılar Çarşısı’dır. Çarşıya adım attığınız an sanki zaman anlamını yitirir. Çekiç sesleri kulağınızı çınlatmaya başladığında kendinizi çok farklı hissedersiniz. Baharatçılardan gelen müthiş kokular eşliğinde, kendinizi bambaşka bir dünyada gezinirken bulursunuz. Bu otantik atmosfer nesillerdir bu çarşıda varlığını sürdürmektedir.


Bakır Ürünler Antep'te Bir Başka Güzel

Sedef kaplama ürünler, ahşap ev eşyaları, beşikler, sandıklar, yemeniler, kutnu kumaşları, geleneksel gıda ürünleri, sabunlar ve elbette el yapımı bakır ürünler yer alır bu çarşıda. Gaziantep, bakır işleme el sanatının yüz yıllardır devam ettiği illerin başında gelir. Gaziantep bakır sanatı ürünleri birçok evde baş köşede yer alıp dekorasyona müthiş güzellikler katar. Ustalar bakırı büyük bir titizlikle işlerler ve çekiç ile keski kullanarak bakırı olağanüstü Gaziantep’e has özel ürünlere dönüştürürler. El emeği göz nuru ibrikler, vazolar, sahanlar, cezveler, kahve değirmenleri, sürahiler, semaverler, tepsiler, taslar, leğenler ve daha nice harika ürün bu çarşıda alıcıların beğenisine sunulur. İşlemelerinde genellikle çiçek desenlerinin veya geometrik motiflerin bulunduğu bakır ürünler, kendi orijinal bakır rengiyle ya da nikelaj kaplamalı olarak farklı renk ve biçimlerde şekillendirilirler.


Lal Dekoratif’te geleneksel Antep işi bakır ürünlerinden örnekler bulabilirsiniz. Ayrıca dövme bakır objeler kullanılarak hazırlanmış çiçek ve boncuk süslemeleri yapılmış çok özel dekoratif mumları da inceleyebilirsiniz.


Yolunuz Gaziantep’e düşerse Bakırcılar Çarşısı’alna uğramayı sakın ihmal etmeyin.


Sevgiyle kalın.