Mutfakta çok vakit geçiririz. Çoğu evde merkez üstür mutfaklar, ana kumanda odasıdır. Eğer küçük bir mutfağınız varsa ufak dokunuşlarla daha ferah ve daha keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Renk ve ışık tercihi…

Duvarlarda ve eşyalarda renk tercihiniz önemli. Küçük mutfaklar için genel olarak beyaz renk öneriliyor olsa da elbette bu bir zorunluluk değil. Mutfağınızı aydınlık ve geniş göstermek üzere boyada veya duvar kâğıtlarında sevdiğiniz açık bir renk kullanabilirsiniz. Koyu renk tercihi, zaten dar olan alanın daha da basık görünmesine neden olabilir. Renkli cam malzemelerin yerleşimine dikkat ederek ve mümkünse bir ayna kullanarak mutfağınızdaki ışığı artırabilirsiniz. Sarkıt lambalar ya da çarpıcı aydınlatma gereçlerinden istifade edebilirsiniz. Dolaplara veya raflara minik led ışıklar ekleyerek de aydınlatmada fark yaratabilirsiniz. Hareketli bir mutfak halısı ya da ufak açık renk bir kilim de derinliği olumlu etkileyecektir.

Dağınıklıktan kurtulmak için…

Dağınıklık çoğumuzu gerer. Öncelikle dağınıklıktan kurtulun. Mutfaktaki tüm alanların düzenini sağlamak hem güzel bir görüntüye kavuşmanıza hem de işlerinizi daha pratik yapabilmenize olanak sağlar. Küçük malzemeler ve eşyalar için organizerler, dolap ve çekmece içi düzenleyiciler, sepetler kullanın. Sık kullanılmayan malzemelerinizi eğer varsa kilerinizde saklayın. Küçük ev aletlerini tercih edin. Tezgahların üzerindeki duvar alanlarını da değerlendirebilirsiniz. Kupalarınız, tavalarınız, havlularınız için askılar kullanabilirsiniz. Ekstra raflar kullanarak mevcut saklama alanlarınızı artırabilirsiniz. Büyük bir masa yerine duvara monteli katlanabilir masa seçmek; derin bir lavabo tercih etmek de dağınıklığın önüne geçmek ve alan kazanmak için etkili olacaktır.

Daha şık bir görünüm…

Madem mutfaklar evin en aktif alanları, o halde şık da olmalılar. Her şeyden ve herkesten önce bize hoş görünmeli ve bize iyi hissettirmeliler. Dekoratif öğeler mutfaklarımızı güzelleştirecektir. O halde ne yapmalıyız? Öncelikle mutfağınızdan çiçekleri eksik etmeyin. Minik, sevimli bir saksı çiçeği seçebilirsiniz. Eğer vazo çiçeği tercih edecekseniz, vazonuz ince ve uzun olmalı. Küçük sevimli objeler, masalarda ve raflarda değerlendirilebilir. Ancak bunu yaparken sadeliğe ve çok fazla ürün kullanmamaya gayret edin. Gereğinden fazla dekoratif obje, mutfağınızın kullanışsız olmasına sebebiyet verebilir. Duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Minyatür mutfak panoları, küçük tablolar, sevimli kara tahtalarla duvarlarınıza hareket katabilirsiniz.

Unutmayın, en güzel mutfak sizinki…

Mutfaklarınızda ve evlerinizde güzellikler çoğalsın.

Sevgiyle kalın.